Otázky a odpovědi
Pro jaké věkové rozmezí dětí je dětská skupina?
Do naší DS přijímáme děti po dovršení 1 roku věku do nástupu do 3 let. Tato hranice není striktně stanovena zákonem, ale děti starší 3 let již vyžadují jiný režim a my na základě letitých zkušeností víme, že je jim otevřená cesta jít dál.
Dětské skupiny mohou aktuálně přijímat děti od 1 roku (za určitých podmínek dokonce od 6 měsíců) do povinné školní docházky, přičemž ale nemohou poskytovat povinné předškolní vzdělávání (předškolní ročník).
Musí dítě v dovršení 3 let dětskou skupinu opustit?
Určitě ne! Pokud je u nás dítě spokojené a jeho zákonní zástupci si tak přejí, určitě jej v naší DS rádi budeme vítat i dál. Vše je pouze o individuálním přístupu.
V čem se liší dětská skupina od mateřské školy?
Zatímco dětské skupiny jsou v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí a jejich hlavním deklarovaným cílem je podpora rodičů při slaďování pracovního a rodinného života, mateřské školy jsou v gesci Ministerstva školství a jejich cílem je předškolní vzdělávání dětí.
Mateřské školy jsou zřizovány právnickými osobami, jejichž předmětem činnosti je poskytování vzdělávání nebo školských služeb podle Školského zákona – vztahuje se na ně tedy Školský zákon a s ním související předpisy.
Dětské skupiny mohou aktuálně přijímat děti od 1 roku (za určitých podmínek dokonce od 6 měsíců) do povinné školní docházky, přičemž ale nemohou poskytovat povinné předškolní vzdělávání (předškolní ročník). Mateřské školy přijímají děti zpravidla od dvou nebo od tří let a děti zde zůstávají až do nástupu do prvního ročníku základní školy.
Zatímco rejstříkové mateřské školy dostávají dotaci ze státního rozpočtu prostřednictvím rozpočtu MŠMT, dětské skupiny od roku 2022 mohou získávat finance od Ministerstva práce a sociálních věcí.
Dle čeho se řídí stravovací normy v dětské skupině?
Pro dětskou skupinu nejsou stravovací normy stanoveny.
Na základní podmínky stravování v případě výdeje vlastní stravy dětí (tedy pořizované rodičem) rovněž zákon o dětské skupině pamatuje – viz §8 odst. 2. Příručky správné hygienické praxe lze nalézt na internetu na webových stránkách např. hygienických stanic.
Požadavky vychází z přímo použitelného předpisu Nařízení ES č.852/2004 o hygieně potravin – konkrétně čl.4 a přílohy II. Dále se na toto minimalistické stravování vztahují i obecné požadavky z prováděcího předpisu k zákonu č.258/2000 Sb. – konkrétně vyhlášky č.137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných na osobní a provozní hygienu, a to přiměřeně rozsahu činnosti. Musí být podmínky pro uložení potravin v náležitých teplotách a pro bezpečný ohřev. Tedy musí být splněny základní podmínky pro manipulaci s pokrmy včetně osobní a provozní hygieny.
Je třeba zdůraznit, že pečující osoba, která jakýmkoliv způsobem manipuluje s potravinami či pokrmy dodanými jakýmkoliv způsobem do dětské skupiny a určených dětem, zná základní hygienické minimum - to je rovněž součástí povinnosti každého držitele zdravotního průkazu. Je v tomto směru pravidelně proškolována.
Musí chůva splňovat nějakou odbornou způsobilost?
Odborná způsobilost je definována v Zákoně o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.
(5) Odbornou způsobilostí pečující osoby je
a) odborná způsobilost k výkonu povolání všeobecné sestry, zdravotnického asistenta, ošetřovatele, porodní asistentky, zdravotně-sociálního pracovníka, zdravotnického záchranáře, psychologa ve zdravotnictví nebo specializovaná způsobilost k výkonu povolání klinického psychologa,
b) odborná způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka nebo odborná způsobilost pracovníka v sociálních službách,
c) odborná kvalifikace učitele mateřské školy, učitele prvního stupně základní školy nebo vychovatele,
d) profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky, nebo
e) odborná způsobilost k výkonu povolání lékaře.